top of page

Sevgili dostlarım,

1975 yılında kurulan Mersin Gazeteciler Cemiyeti tam 48 yıllık maziye sahip bir kurumdur. Bu önemli çatıyı bize kazandıran kurucularımızı saygı ve minnetle anıyorum. Bu topluluğun onların vizyonu ve ileriyi görmeleri sayesinde oluştuğunu düşünüyorum. Bizler ne ahde vefayı ne de mazimizi unutmamalıyız, unutturmamalıyız.

Mesleki geleceğimiz, aramızdaki dayanışmaya ve birlik beraberliğimizi güçlendirerek geleneklerimizin yaşatılmasına bağlıdır.

Ülkemizde gazetecilik mesleği tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Ekonomik, siyasal ve sosyal yönden dar boğaz içinde olan Anadolu basını,bu kötü durumdan çıkış yolu arıyor.

 

Gazetecilik zor bir meslektir. Sağlam bir yürek ister. Gözü̈ karalık ister. Korkakların yapabileceği bir meslek değildir. Gerçekleri korktukları için söyleyemeyenler gerçek gazeteci değildir.

 

Bizler, mesleğimizi çok zor şartlarda yapmaya çalışıyoruz. Habere ulaşmak için çok mücadele veriyoruz.Bu uğurda dayak yiyen,baskı gören, canı pahasına habere ulaşmaya çalışan meslektaşlarımız var.

 

Örgütlü̈ olmak, birlik olmak tüm bu sorunların aşılmasında önemlidir.

Mesleğimizi bu olumsuz gidişattan kurtarmak, kamuoyunu bilgilendirmede son derece önemli bir görev üstlenen yerel basın organlarının karşı karşıya bulunduğu güçlüklerle mücadelede ortak bir yol belirlemek ve görüşlerimizi, tek bir ses halinde yasama organına duyurmak ana hedefimiz olmalıdır

Unutulmamalıdır ki yerel basın demokrasilerin temel güvencesidir. Yerel basın yol gösterici ve halkın sesidir. İşte bu noktada meslek örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti bunun takipçisi ve uygulayıcısı olacaktır.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti,

Kamu ve yerel yönetimler başta olmak üzere, oda ,borsa ve sivil toplum kuruluşlarında etkisi olan, Mersin’in tanıtımınında aktif görev alan bir kurum olacaktır.

 

Tarihimizi oluşturan meslek büyüklerimiz bize bu görevi bu ilkeler ışığında devretmişlerdir. Bu yıkılmayan inançlarımızla yapacaklarımız basın tarihimize örnek davranışlar olarak geçmelidir.

Önümüzdeki dönemde,geçmişin yaşanmış tecrübesi ile geleceğin umudunu ve dinamizmini buluşturan,üyelerimizin sorunlarına yetişmeye çalışan,sevincini ve hüznünü paylaşan güçlü bir yapıyı birlikte oluşturmaya çalışacağız.

 

Cemiyetimiz, cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sonsuza kadar sahip çıkacak, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924’te söylediği “Türk basını Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır” sözünü asla unutmayacaktır.

Saygı ve sevgilerimle..

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

               R.Kaya TEPE

75429604_2378947685690810_34994031078282
bottom of page