top of page

Başkan Tepe: Yerel medyanın kurtuluşu yine yerel medyanın elinde

'Medya ve Medyanın Geleceği' konulu panelde konuşan Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe yerel medyanın geçtiği sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun yine yerel medyadan geçtiğini söyledi.

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü'nde düzenlenen panele Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) R. Başkanı Kaya Tepe, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Senem Duruel Erkılıç ve gazeteci Veyis Ateş konuşmacı olarak yer aldı. Ahmet Özer’in moderatörlüğünü yaptığı paneli Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yusuf Sertaç Özveren, akademisyenler, gazeteciler ve öğrenciler izledi. 
Burada konuşan MGC Başkanı Kaya Tepe, yerel medyanın gücü ve önemini dile getirdi. Yerel medyanın demokrasinin en önemli unsurlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Tepe, " Ne kadar güçlü bir yerel medya varsa o kadar güçlü de demokrasi sahibi olunacağını düşünüyorum. Ancak son zamanlarda yerel medya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Teknolojik gelişmeler, siyasi, ekonomik sebepler bu sıkıntılarda önemli etken. Türkiye’de izlenme, okunma ve takip anlamında yerel meydanın hep altlarda olduğunu görüyoruz. Ancak dünyadaki şekli bu değil. Türkiye’de son dönemlerde holding patronlarının medya işine el atması, gazetecilikten gelen insanların bu işten ayrılması ne yazık ki işin ticari boyuta gelmesine sebep oldu. Yaygın medya çok agresif bir tutum içerisinde, böylelikle yerel medyanın belki de tüm imkanları kısıtlandı. Çıkış yolunun yine yerel medyadan geçtiğine inanıyorum.” dedi.

“TEKNOLOJİK ÇAĞ HABER AKTARMA VE ALMA BİÇİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİ”


Başkan Kaya Tepe, teknolojik gelişmelerin haber aktarma ve okuma şekillerini de değiştirdiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eskiden olduğu gibi sabah okunan gazetelerle haber alma konusunda sınırlı kalmıyor okuyucu. Artık günde çok kez kendimizi güncellemek durumunda kalıyoruz haber sitelerinden, sosyal medya ve internet üzerinden. Bu beraberinde kâğıt ortamındaki geleneksel medyanın yavaş yavaş bitme noktasına geldiğini ifade ediyor. Bu gazeteler kendilerini ya dijital ortama taşıyacaklar ya da bu sektörden çıkacaklar. Başka bir alternatif kalmıyor maalesef. Televizyonların da teknolojik gelişmelerden dolayı yaşadığı sıkıntılar var. Karasal yayındaki televizyonlar zaten izlenmiyor. Uydudaki televizyonların bile yavaş yavaş izlenme oranları düşüyor. Artık bu iş bağımsız, istediğiniz yerde özgün bir şekilde, istediğin içeriğe, istediğin süreyle erişebilme durumuna döndü. Bu platformlara da ilgi her geçen gün artıyor. Ulusal televizyonlar bu tür platformlarla canlı yayınlarla mücadele edebiliyorlar"

Vatandaş gazeteciliği olgusuna da değinen Tepe, “Teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği bir diğer olumsuzluk da vatandaş gazeteciliği. Gazeteciliğe merak salmış kişiler ellerine aldıkları fotoğraf makineleri veya telefonlarla fotoğraf çekip sosyal medyada birkaç satır yazıp paylaşıyorlar. İçeriğinde gazetecilik etiğine, haber yazma bilgi ve birikimine dair hiçbir şey yok. Tabi bu tür içeriklere baktığımız zaman gerçek gazeteci kimdir, kim değildir o zaman çok net bir biçimde ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Duruel Erkılıç ile Veysi Ateş de medya ve medyanın geleceği konularında bilgi ve birikimlerini paneli izleyenlerle paylaştı.
Konuşmaların ardından panelistler öğrencilerin sorularını yanıtladı.

e4fbf0_89f8966adac54448abdfe92a3547bc4c_mv2.webp
87016272_1099667110393966_44973916258062.webp
87285318_1099666843727326_46093626215088.webp
87156064_1099666937060650_35909525906003.webp
bottom of page