top of page

MGC OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

R. Kaya Tepe yeniden MGC Başkanı seçildi

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin Olağan Genel Kurulu'nda R.Kaya Tepe ve Yönetim Kurulu Üyeleri oy birliği ile yeniden seçildi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel Kurulu, pandemi önlemleri çerçevesinde Akdeniz Belediyesi Konferans salonunda yapıldı. Divan Başkanlığını Ahmet Akın, Divan Üyeliklerini de Nevzat Gilik ve Yusuf Çelik’in yaptığı Olağan Genel Kurul toplantısında mevcut başkan Rüstem Kaya Tepe, tek listeyle tekrar MGC başkanı seçildi.

“Mesleki dayanışmamızı güçlendirmeliyiz”

Toplantıda seçim öncesi konuşan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, gazetecilerin kendi içinde birlik ve beraberliği sağlayarak dışarıda çok daha güçlü bir şekilde mücadele edebileceğini dile getirdi. MGC’nin 1975 yılından bu yana ayakta duran koca bir çınar olduğunu da ifade eden Başkan Tepe, “Biz özellikle gönül köprüleri kurmak istiyoruz. Mesleki dayanışmamızı, gönülleri kazanmamız gerektiğini ifade ediyoruz. Bizim öncelikle kendi içimizde birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi sağlamamız gerekiyor. Birbirimize sırt vermemiz mesleğimiz adına yaşanan birçok sorunu çözüme ulaştırır.” diye konuştu.

R. Kaya Tepe; kaotik, zayıf bir MGC bekleyenlerin döneminin bitmesini gerektiğini ve artık cemiyetin daha güçlü olma zamanının geldiğini söyledi. Genel kurulda da birlik beraberliğin öne çıkması gerektiğini özellikle belirten Başkan Tepe, “Üyesi olsun olmasın bu mesleği hakkıyla yapan gazeteciler için MGC her zaman güvenli bir liman olacaktır. MGC Mersin ilinin gazetecilerinin bir savunucusu, yuvası olacaktır. Bugün biz varız, yarın yokuz. Ama yeni gelecek olan kişi/kişiler bunu daha üst bir seviyeye çıkarmalı, bunun mücadelesini veriyoruz. Yönetimimiz belki mükemmeli yapamadı ama iyiyi yaptı. İlla mükemmeli olacak diye bazı şeylerin önünü tıkamak da doğru değildi. Kusurlarımız olabilir. İsteyip de yapamadıklarımız olabilir. Bizim gücümüz buydu ve bunları yaptık. Bundan sonrasında umuyorum ki hep birlikte daha da iyisini başarırız.” dedi.

"MGC’nin artık kurumsal bir çatısı var"

MGC’nin kurumsal bir çatısının olmasının önemliliğine vurgu yapan Başkan Kaya Tepe, görevde oldukları kısa zaman içerisinde merkez bina ve cemiyet lokali sözünü tuttuklarını hatırlattı. R. Kaya Tepe, konu ile ilgili şunları söyledi: Akdeniz Belediye’sinin Ümit Yaşar Oğuzcan Parkı içerisinde yapmış olduğu MGC merkez binası son aşamaya geldi. Önünüzdeki 10 gün içerisinde açılışını yapmayı planlıyoruz. Ortalama 100 kişilik bir toplantı salonu olan, idari yerinin olduğu, basın toplantısına katılan arkadaşlarımızın çok rahat geçip haberlerini hızlıca yazabilecekleri bir basın odasının olduğu bir yer yapıldı. Tabi bununla beraber 24 Temmuz’da Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü dolayısıyla bir program düzenlenmişti. Orada lokalimizin temelini hep birlikte atmıştık. 10 Ocak’ta da oranın açılışını yapmıştık hep beraber. Lokalde özellikle sosyal ve kültürel anlamda bir arada olmamız açısından önemliydi. Pandemi döneminde çok faal olamaz ama önümüzdeki süreçte oranın çok hareketlenmesini umut ediyoruz. Son olarak da kartlarla alakalı bir çalışma yapıldı. Büyük bir eksiklik olarak görüyorduk zaten. Özellikle sahada çalışan arkadaşlarımız kartlardan dolayı çok sorun yaşıyorlardı. Karekodlu olan MGC kartlarını arkadaşlarımıza dağıttık. Bizde bilgileri olanlara öncelik verildi. Dağıtmadığımız yüzde 10’luk bir kısım kaldı. Onların dağıtımını da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.

“MGC’yi kamu yararına dernek statüsüne taşımak istiyoruz”

Kaya Tepe, MGC’nin kamu yararına dernek statüsüne geçmesi için çalışmalara başlamak istediklerini ifade etti. Bunu gerçekleştirmek her ne kadar zorsa da, başarıldığı zaman MGC’nin önünün çok daha açılacağını söyleyen Başkan, “Bu dönemde pek çok platformda sıkıntılarımızı dile getirdik. Basın yayın kuruluşları ve gazetecilere bir teşvik, bir destek, bir vergi paketi çıkması yönünde pek çok taleplerimizi çeşitli platformlarda dile getirdik. Gelinen noktaya baktığımızda hiçbir şey istediğimiz gibi değil. Hala büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bir aşıyı bile öne aldıramadık. Sağlık gazetecileri gibi gazeteciler de bu dönemde ön safta yer alıyor. En azından destek kurumu olarak öncelikli gruplara gazetecileri de alınmalı. Nasıl k, sağlık çalışanları görevlerini yapmak durumunda kaldı, gazeteciler de aynı şekilde bu süreçte görevlerinin başındaydı. İl sağlık Müdürlüğü ziyaretimizde de bunu dile getirdik, Bakanlık nezdinde bu görüşmeyi yapıp programa aldıklarını söylediler ama artık ne zaman olur bilemiyoruz.” şeklinde konuştu.

"R. Kaya Tepe oy birliği ile başkan seçildi"

Yapılan konuşmalardan ve gelir giderlerin açıklanmasının ardından açık oylamaya geçildi. R. Kaya Tepe’nin listesi oy birliği ile seçildi. Yeniden başkan seçilen R. Kaya Tepe, “Her bir arkadaşımızın samimiyetle çalıştığına inanmanızı istiyorum. Bu dönemde çalışmış olan arkadaşlarımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yeni dönemde çalışacağımız arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.” diyerek oy veren, vermeyen herkese teşekkür etti.

Genel Kurul toplantısı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

5.jpeg
thumbnail_IMG_3144.jpg
3.jpeg
2.jpeg
bottom of page