top of page

MGC'DEN BAŞKAN ÖZYİĞİT'E İADE-İ ZİYARET 

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe ve yönetim kurulu üyeleri, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e iade-i ziyarette bulundu. 

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Başkan Abdullah Özyiğit’in yerel basının sorunlarına çözüm ortağı olduğunu söyledi. Anadolu basının güçlü ve özgür olmasının demokrasiyi de güçlü kılacağını belirten Başkan Tepe, “Sizin yerel basına gösterdiğiniz teveccüh bizi fazlasıyla memnun etmiştir. Her sorunumuzla fazlasıyla ilgilendiniz. Mevcut sıkıntılarımızı dile getirdik, sizler de sorunlarımıza çözüm ortağı oldunuz. Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak biz özellikle üyelerimizin taleplerini dile getiriyoruz. Her ortamda da bunu söylüyoruz. Ne yazık ki sadece Mersin değil tüm Türkiye’de gazetecilerin ciddi sıkıntıları var. Zor bir meslek icra ediyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlardan da destek istiyoruz. Çünkü demokrasilerin vazgeçilmezi yerel basındır. Anadolu basınının güçlü ve özgür olması demokrasimizi de güçlü yapıyor. Ama hem ekonomik sıkıntılar hem de siyasi baskılar gazeteciliği hakikaten yapılamaz hale getirdi. Biz cemiyet üyelerimiz ve diğer gazeteciler adına sizin desteğinizin artarak devam etmesini istiyoruz. Destekleriniz için sizlere teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZYİĞİT, “UMUT BESLEDİĞİMİZ TEK ALAN YEREL MEDYA”


Hiçbir basın kuruluşunu birbirinden ayırmadan destek verdiklerini ve tüm zorluklara rağmen mesleğini icra eden basın mensuplarını kutladığını vurgulayan Başkan Özyiğit, “Yeni seçilen yönetiminize tekrardan başarılar diliyorum. Sizin de ifade ettiğiniz gibi ulusal basın kamplaşmış ve objektifliğinden herkesin şüphe duyduğu bir hale gelmiştir. Mesleğini özgür bir şekilde yapmak isteyenler artık mesleklerini icra edemez hale geldiler. Bu tutum Türkiye’de yüzlerce gazeteciyi işsiz bırakmıştır. Vatandaşlar objektifliğinden şüphe duyduğu gazeteleri okumak istemiyor. Umut beslediğimiz tek alan yerel medya, basına yıllarca emek veren yerel medya mensupları gerçekten de bunu yaşamlarıyla özdeşleştirmişlerdir. Ve ne kazanırımdan ziyade mesleği yapma azmiyle çalışıyorlar. Onları ben teker teker kutluyorum. Bizim yerel yönetimlerin koşulları da eskiye nazaran ülkenin ekonomisi ile de paralel bir şekilde daha çok sıkıntılı. Buna rağmen biz hiçbir basın kuruluşunu birbirinden ayırmadan desteğimizi sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

NİMET VE İHSAN TUFAN PARKI’NIN AÇILIŞI YAPILACAK 
Vatandaşları yerel basınla buluşturmaya çalıştıklarını ve Mersin basınının duayen isimlerini unutturmayacaklarını kaydeden Başkan Özyiğit, “Mersin’deki basınımızın duayenlerinin isimlerini unutturmamak konusunda Yenişehirimizde Nimet ve İhsan Tufan’ın isimlerini verdiğimiz bir park yaptık. Nimet ve İhsan Tufan Parkı’nın açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Orada günlük olarak yerel gazeteleri satın alacağız ve vatandaşların parkta yerel gazeteleri okumasını da sağlayacağız. Her gün sizlerden gazete alıp standımıza koyacağız. Yerel gazetelerin bulunduğu bu benzeri stantları da kentin farklı bölgelerine de yerleştirmek istiyoruz. Üretenin emeğinin karşılığını alması için bir alan oluşmasını sağlayacağız.” diye konuştu. 

“CEMİYETİN YER SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM BULMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”


MGC’nin yer sorunu ile ilgili olarak da konuşan ve bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi için çalıştıklarını belirten Başkan Özyiğit, “Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin bir bina ve yer sorunun olduğunu biliyoruz. Cemiyetimizin bu sorununun kalıcı olarak çözülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yenişehir’de sizlere bir arsa sağlayabilirsek bu arsada yeni bir cemiyet merkezi yapmamızın önü açılacaktır. Bizim binlik planlarımız çiziliyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilip onaylandıktan sonra arsa kazanımlarımız olacak. Böyle bir çözüm de bulabiliriz. Önümüzdeki süreçte bunu tekrar sizlerle görüşeceğiz. Yerel basına verdiğimiz desteği arttırarak devam ettireceğiz. Sizin de talep ettiğiniz gibi. Gazetecilerin objektif yanları ülkemizin önünü açacaktır. Emeğinize sağlık, sizler bu mücadeleyi sürdürün biz de sizin yanınızda olmaya devam edelim.” dedi.

Ziyaret, toplu hatıra fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

85053348_1087238588303485_78578870430812.webp
85017955_1087238691636808_84973796402040.webp
bottom of page